Počas horúcich letných dní sa nášmu tímu firiem KAITRADE/HOLAB podarilo v úzkej spolupráci s firmou Vitesco Technologies Czech Republic s.r.o. úspešne nainštalovať a sprevádzkovať v ich ostravskom testovacom laboratóriu najväčší elektrodynamický budič vibrácií v Českej republike.
Tento systém od výrobcu DONGLING, model ES-120LS3-550 GT600M, dokáže generovať až 120 kN sily (harmonické a náhodné budenie) s frekvenčným rozsahom až 2 500 Hz a maximálnym zrýchlením až 100 G. To sú už dosť zaujímavé údaje.
A na aké účely bol taký silný systém zhotovený? Obvykle sa do laboratórií s podobným zameraním (testovanie komponentov pohonných systémov) zháňali o cca 30-40% slabšie systémy. V posledných rokoch sa, ale aj vďaka elektromobilite, typológii a hmotnosti vzoriek trochu zmenili.
Tento budič alebo „šejker“ bol vybraný, pretože je potrebné „prebudiť“ 70kg vzorku (elektropohon) zrýchlením až 50 G (RMS)! Zjednodušene, predstavte si silu spôsobenú závažím s hmotnosťou cca 35 000 kg alebo ak chcete štyroch dospelých afrických slonov.
Šejker je vybavený klzným stolom s rozmermi 600 x 600 mm na testovanie v horizontálnych smeroch (tzv. osi X a Y), a head-extenderom, alebo predĺžením armatúry pre prevádzku s klimatickou komorou zn. Vötsch (Weiss Technik). Konkrétne modelom VCV3 7120-5 (dnešný ekvivalent ShakeEvent C/1200/70/5) a to v prípade testovania na tzv. „vertikálu“ (os Z) so zmenou klímy.
Testovací skúšobný priestor ponúka objem 1 200 l. Možno ste si všimli atypickú konštrukciu dverí a dna skúšobného priestoru. Táto komora bola pôvodne určená a používaná na testovanie hnacieho ústrojenstva elektro vozidiel. Dvere boli súčasťou nadstavby, ktorá prepájala hnací hriadeľ s pohonnou jednotkou (testovací stand).
Pretože táto časť tvorila neoddeliteľnú súčasť tesniaceho rozhrania medzi komorou a testovacím stavom, potrebovali sme nájsť jednoduché riešenie, ako utesniť testovací priestor.
České hlavičky (HOLAB) sa dali do práce a to, čo vidíte na fotkách je naše riešenie. Pre zaujímavosť, časová a priestorová homogenita (teplotná odchýlka) je do 1 K. To je výborný výsledok.
Na záver. V našom obore zažívame veľkú turbulenciu a požiadavky sa menia zo dňa na deň. Domnievame sa teda, že podobné systémy, ak nie väčšie, budú čoskoro súčasťou každého vibračného laboratória, ktoré bude chcieť zostať v rozbehnutom vlaku.
Budeme radi, keď nás s podobnými projektmi oslovíte. Baví nás to!