Súčasný frekvenčný rozsah nášho akreditovaného laboratória je 7 – 10 000 Hz, čo spoľahlivo pokrýva väčšinu snímačov používaných na laboratórne skúšky na vibračných strojoch. Metodika kalibrácie snímačov back-to-back je v podstate veľmi jednoduchá a patrí medzi dlhodobo stabilné a uznávané metódy pre sekundárnu kalibráciu. Metóda je názorne vysvetlená na nižšie uvedenom obrázku vrátane vzťahu, pomocou ktorého sa vypočíta výsledná citlivosť kalibrovaného snímača.
Kde SSUT je výsledná citlivosť kalibrovaného snímača, SREF citlivosť referenčného snímača a hodnota V vyjadruje hodnotu nameraného napätia.
Je nutné spomenúť, že kalibrácia snímačov vždy prebieha pri tzv. normálnej teplote okolia, čo znamená 23 °C ± 5 °C. Podľa historickej zvyklosti sa základná citlivosť snímača určuje pri frekvencii 100 Hz, resp. 159,2 Hz. A prečo práve tieto frekvencie? Môžeme povedať, že zvolené frekvencie nie sú ani príliš nízko, alebo naopak, ani príliš vysoko vo frekvenčnom rozsahu kalibrovaného snímača. S hodnotou 159,2 Hz sa viaže ešte jeden fenomén a to ten, že pri tejto frekvencii je uhlová rýchlosť rovná presne 1000 s-1. To má za následok ľahký prepočet amplitúdy zrýchlenia, rýchlosti a dráhy. Samozrejme je možné sa stretnúť aj s inými frekvenciami, hodnota frekvencie nie je normatívne daná.
Hovoríte si, prečo máme iba jednu hodnotu citlivosti pri jednej frekvencii? Áno, máme! Ale v rámci kalibrácie získavate aj prehľadnú tabuľku jednotlivých frekvenčných bodov rovnomerne rozložených vo zvolenom frekvenčnom rozsahu, kde sú vypočítané odchýlky od základnej hodnoty citlivosti v percentách. V technických dokumentáciách pre bežné snímače zrýchlenia používané v laboratóriách sa tieto odchýlky obvykle pohybujú do ± 5 %, resp. ± 10 % v celom frekvenčnom rozsahu. Posledným parametrom, ktorý zostáva, je amplitúda zrýchlenia.
Kalibrácia snímača vždy prebieha pri jednej hodnote amplitúdy zrýchlenia, ktorá sa obvykle volí v hodnotách 1 g popr. 2 g alebo až 10 g. Voľba amplitúdy vychádza vždy z východzieho továrenského overenia snímača. Zákazník si môže hodnotu amplitúdy zrýchlenia zvoliť, avšak vždy s ohľadom na maximálny výkon kalibračného shakera. Pokiaľ napríklad zvolíme 10 g, tak sa pri nízkych frekvenciách použije nižšia hodnota amplitúdy podľa maximálneho výkonu kalibračného shakera.
Našim zákazníkom ponúkame v rámci rozsahu našej akreditácie taktiež kalibráciu snímačov priamo u nich na pracovisku. Napríklad nedávno u firmy ZKW Slovakia (Topolčany) sme okrem iného vykonali overenie inštalovaných jednotiek na kontrolu a riadenie vibračných skúšok. Súčasťou tejto zákazky bolo aj vykonanie kalibrácie vybraných snímačov zrýchlenia priamo na mieste u zákazníka.
Za účelom skvalitňovania našich služieb usilovne pracujeme na rozšírení našej akreditácie. Aktuálne sme v konečnej fáze zariaďovania akreditovanej kalibrácie spomínaných jednotiek pre kontrolu a riadenie vibračných skúšok. Aj túto službu budeme v blízkej budúcnosti ponúkať v mieste inštalácie, teda u zákazníka. Vám, ako zákazníkovi, tak odpadne niekedy zložitá logistika s dopravou jednotky do kalibračného laboratória, a navyše je možné jednotku ihneď po kalibrácii používať, čím sa skracuje čas, kedy vibračné laboratórium nemôže vykonávať skúšky.
Tak a máme zbalené, auto plné techniky a nabudúce môžeme vyraziť trebárs k vám.