SK CZ
  1. Domovská stránka
  2. Aktuality a zaujímavosti
  3. Klimatická a solárna Walk-In komora vo vývojovej skúšobni Altran Hořice.

Klimatická a solárna Walk-In komora vo vývojovej skúšobni Altran Hořice.

V priebehu roku 2018 sme so zástupcami vývojovej skúšobne Altran Hořice pripravili realizáciu 31m3 veľkej klimatickej a solárnej Walk-In komory. Nebojíme sa neštandardných požiadaviek našich zákazníkov, preto sme privítali túto výzvu. Postupne sme vyšpecifikovali všetky potreby a technické nároky na túto komoru.

Zadanie od klienta

Potreby komerčných skúšobní môžu byť rozdielne od potrieb výrobných spoločností. V komerčných skúšobniach je kladený dôraz na maximálnu flexibilitu celého riešenia pre pokrytie celej šírky požiadaviek nielen automotive zákazníkov, ale napríklad i zákazníkov z radov výrobcov leteckej techniky, dopravnej techniky, vojenskej techniky a zákazníkov z ďalších priemyselných oborov. Preto dôkladná príprava projektu bola na mieste. Vďaka nej sme celú realizáciu, od návrhu, cez dodávku a nastavenie, úspešne dokončili už na začiatku minulého roku. Vývojová skúšobňa Altran Hořice vďaka nášmu riešeniu teraz ponúka rozšírené portfólio svojich služieb.

Riešenie a parametre komory na mieru požiadavkám zákazníka.

Ako sme už spomenuli, potreby komerčných skúšobní môžu byť špecifické. Maximálna flexibilita zariadení, minimalizované náklady na prevádzku a vlastníctvo zariadení, minimálne vonkajšie rozmery zariadení voči maximálnym vnútorným rozmerom a dlhá životnosť zariadení. Preto sme zvolili klimatickú a solárnu Walk-In komoru model VK 31/35-120/So od firmy VÖTSCH INDUSTRIETECHNIK. Jedná sa o cca 31m3 veľkú komoru s možnosťou vstupu pre testovanie objemnejších dielov a celých zostáv. Komoru je možné používať v troch režimoch. Ako klimatickú komoru, solárnu komoru alebo v kombinácii oboch týchto režimov.

https://kaitrade.cz/media/studies/altran/vnejsipohled-01.JPG

Funkcia slnečnej simulácie tejto komory je dosiahnutá pomocou 18 blokov s 2.5 kW metal halogenidovými svetelnými zdrojmi. Tieto bloky sú umiestnené v strope komory. Jednotlivé bloky je možné nezávisle na sebe zapínať a vypínať. Takéto flexibilné riešenie prináša zníženie prevádzkových nákladov v prípade, že komora nie je celkom zaplnená a testuje sa len v časti komory. Intenzita slnečného žiarenia je nastaviteľná napríklad podľa noriem DIN 75220, EN 60068-2-5 nebo BMW PR306.5. Avšak nie je treba sa obmedzovať len na tieto normy.

Na čiastočnú prevádzku komory bolo pamätané i pri návrhu systému ventilácie. Obvykle sa ventilátory ventilácie umiestňujú na zadnú stranu komôr. V tomto prípade bolo navrhnuté riešenie z boku komory, a tak bola dosiahnutá lepšia homogenita vzduchu vo vnútri komory. Vďaka tomuto riešeniu ventilácie z boku boli tiež dosiahnuté menšie vonkajšie rozmery celej komory s príslušenstvom a strojovňou.

  • Teplotný rozsah (v teplotnom režime, bez klimatického režimu a bez slnečného žiarenia): -35° C až +120°C
  • Teplotný rozsah so slnečným žiarením -20°C až +100° C
  • Teplotný rozsah v plnom klimatickom režime +15°C až +80° C
  • Rýchlosť ohrevu a chladenia (priemerná – nelineárna) 1,5K/min, dokonca 1.8 K/min v teplotnom rozsahu od -30°C do +120° C
  • Vlhkostný rozsah +10% až 80% relatívnej vlhkosti v režime bez slnečného žiarenia
https://kaitrade.cz/media/studies/altran/vnitrnipohled-02.JPG

Dodržali sme požiadavky zákazníka a sme hrdí na realizované neštandardné riešenie. Celá akcia nás opäť posunula ďalej v našich možnostiach dodávateľa skúšobného a laboratórneho vybavenia.

Produkty a riešenia, ktoré ponúkame

Obráťte sa na našich
odborníkov

Dopytový
formulár

Ďalšie aktuality